Nepovratni ventili za vodosnabdevanje i tretman otpadnih voda
Šta je nepovratni ventil?
Nepovratni ventili se obično ugrađuju na cevima radi sprečavanja povratnog toka. Nepovratni ventil je u suštini jednosmerni ventil koji omogućava slobodan protok u jednom smeru, ali ako se tok vrati, ventil će se zatvoriti da bi zaštitio cevi, ostale ventile, pumpe, itd. Ako se tok vrati, a nema ugrađenog odbojnog ventila, može doći do hidrauličkog udara. Hidraulički udar se često javlja silovito i s lakoćom oštećuje cevovod i njegove komponente.
Gde se koriste nepovratni ventili?
Nepovratni ventili se koriste za različite namene. Na primer, često se stavljaju na izlazni deo pumpe da bi zaštitili pumpu od povratnog toka. Centrifugalne pumpe, koje predstavljaju najčešći tip pumpi za vodu, nisu samousisne, te nepovratni ventili igraju ključnu ulogu u održavanju vode u cevima. Takođe, nepovratni ventili se veoma često koriste u sistemima GVK (grejanja, ventilacije i klimatizacije). Na primer, sistemi GVK se koriste u velikim zgradama, gde se rashladno sredstvo pumpa nagore na mnogo spratova. Nepovratni ventili se ovde ugrađuju da bi sprečili vraćanje rashladnog sredstva.
Razmatranja pri odabiru nepovratnih ventila
Pri odabiru nepovratnog ventila važno je izvršiti analizu troškova i koristi određenog sistema. Često se stavlja akcenat na smanjenje troškova i istovremeno postizanje najnižeg mogućeg gubitka pritiska, ali kad su u pitanju nepovratni ventili, visoka bezbednost podrazumeva i veći gubitak pritiska. Prema tome, svaki sistem treba oceniti pojedinačno radi obezbeđivanja pravilne zaštite sistema od strane odbojnog ventila, a u obzir se moraju uzeti faktori poput rizika od hidrauličkog udara, prihvatljivog gubitka pritiska i finansijskih posledica ugradnje nepovratni ventila sa visokim sigurnosnim nadvišenjem za zaštitu od hidrauličkog udara.
Različite vrste nepovratnih ventila
Na raspolaganju su razne vrste nepovratnih ventila za primenu kod vode i otpadnih voda. Oni rade na različite načine, ali služe istoj svrsi.
AVK nudi širok spektar nepovratnih klapna ventila, nepovratnih kugla ventila, nepovratnih leptir ventila, nepovratnih ventila sa kosim sedištem, nepovratnih mlaznih ventila i tihih nepovratnih ventila. Idite na kompletan asortiman u našem pretraživaču proizvoda. Najčešći tipovi nepovratnih ventila za vodu i otpadne vode su nepovratni klapna ventili i nepovratni kugla ventili.
- Nepovratni ventili sa klapnom: Ovaj tip ventila sa diskom montiranim na šarci ili osovini. Disk se odvaja od sedišta i omogućuje tečenje unapred, a kad tečenje stane disk se vraća nazad u kontakt sa sedištem I onemogućuje povratni tok. Težina diska i povratni tok ima uticaja na karakteristike zatvaranja ventila.
- Nepovratni kugla ventili: Ovaj tip ventila funkcioniše uz pomoć kugle, koja se kreće naviše i naniže unutar ventila. Sedište je mašinski obrađeno kako bi odgovaralo kugli, a sama unutrašnjost ventila je konično oblikovana kako bi usmeravala kuglu u cilju zaptivanja i zaustavljanja povratnog toka.
Hidro udar i skokovi pritiska
Šta je hidro udar?
Hidro udar je rezultat brze promene brzine tečnosti u cevovodu i obično je uzrokovan naglim zaustavljanjem kretanja tečnosti, kao što je udaranje u prepreku. Na primer, ventil koji je zatvoren prebrzo, će poslati udarni talas duž cevi sa potencijalom da ošteti i cevi i opremu. Nastaviće da putuje cevovodom sve dok se energija ne raspe , a može prouzrokovati lokalno povećanje pritiska i proizvesti veliku buku, ponekad podsećajući na buku čekića, a to je buka širenja cevi pod ovim uslovima.
Zašto se u cevovodima javljaju skokovi pritiska
Ako se pumpa zaustavi ili se ventil prebrzo zatvori, protok će se nastaviti što će stvoriti vakuum nizvodno od pumpe ili ventila i vrlo visok pritisak na drugom kraju cevovoda. Kada su u cevovodu prisutna dva različita pritiska, protok će ići u pravcu najnižeg pritiska, što će stvoriti skok pritisak. Protok će nastaviti da putuje napred-nazad sve dok se energija ne raspe, a pritisci se izjednače.
Kada dođe do skoka pritiska, iako može trajati samo vrlo kratko vreme, može pojačati normalni sistemski pritisak do 10 puta ili više. To može prouzrokovati značajnu štetu sistemu, uključujući pukotine cevi, pucanje, kavitaciju i imploziju usled formiranja vakuuma. Pored nastalih troškova i zastoja koji ovi kvarovi uzrokuju, zdravstveni i sigurnosni rizici su takođe značajni. Ovi kvarovi ne moraju biti posledica jednog jedinog , velikog skoka pritiska, ali zbog ponavljanja skokova na kraju dolazi do zamora sistema.