Upravo je otvoreno najveće postrojenje za proizvodnju biogasa u severnom delu jutlanda, grøngas vrå. Kompanija avk je isporučila 36 nožastih zasuna za postrojenje koje je veliko kao 12 fudbalskih terena.
Novo postrojenje će prvenstveno proizvoditi biogas od stajnjaka lokalnih goveda i svinja, industrijskog otpada i ostataka hrane. Očekuje se da će se u postrojenju obraditi 300.000 tona biomase svake godine i da će moći da snabdeva mrežu prirodnog gasa sa oko devet miliona kubnih metara biometana. To odgovara potrošnji gasa u 6.500 domaćinstava ili godišnjoj potrošnji 4.300 automobila ili 250 autobusa. Postrojenje otvara nova radna mesta na lokalnom području, a kada počne da radi punim kapacitetom, biće zaposleno 10 radnika.
Proizvodnja biogasa
Biogas se proizvodi od organskog otpada koji se razlaže u biološkom procesu pomoću bakterija u zaptivenim kontejnerima. Bakterije koje razgrađuju biomasu emituju gas koji se koristi u energetske svrhe. U ovom obliku, gas se može koristiti direktno kao gorivo, npr. za gasne generatore koji proizvode električnu energiju. Pored toga, gas se takođe može očistiti od CO2 i vodonik-sulfida i tako se pretvoriti u metan. Kao i metan, gas se može koristiti u mreži prirodnog gasa.
Proces
Proizvodnja biogasa započinje kada se sveži stajnjak pomeša sa industrijskim otpadom i ostacima hrane u kontejneru primaoca. Zatim se biomasa pumpa u reaktore i zagreva na oko 52 stepena. Biomasa se drži u reaktorima, dok traje fermentacija stajnjaka i formiranje gasa. Gas se ispušta iz reaktorskih kontejnera, a degasirani stajnjak se pumpa u kontejnere za skladištenje iz kojih ga poljoprivrednici mogu uzeti.
Korišćenje nusproizvoda
Proizvodnja biogasa smanjuje emisiju azota. Kada se stajnjak degasira, suva materija se raspada. Shodno tome, stajnjak sadrži manju količinu organskog azota i veću količinu neorganskog prečišćenog azota. To znači da se veći deo azota dobija od biljaka, a manji deo azota se ispire u vodnom okruženju. Zbog toga je degasirani stajnjak takođe interesantan za poljoprivrednike, jer njegovo korišćenje ima pozitivan uticaj na prinos.
Nožasti zasuni pomažu u procesu korišćenja stajnjaka
Kompanija AVK je isporučila 36 nožastih zasuna. 30 zasuna se ugrađuje u kolektor odakle se stajnjak uzima i prenosi kroz postrojenje. Nekoliko ovih zasuna se postavlja na spoljašnjoj strani kontejnera i koriste se za transport repe (preferirani izvor hrane) direktno u proces. Osim toga, instalirano je šest zasuna za punjenje i pražnjenje tri grejna modula.
Postrojenje GrønGas Vrå je izgrađeno u saradnji između energetske kompanije E.ON Danmark i poljoprivrednika Jensa Petera Lundena.