Biogas za zeleniju budućnost
Biogas je obnovljivi izvor energije koji potiče od organskog otpadnog materijala. Hvatanjem i korišćenjem biogasa možemo sprečiti ispuštanje metana u atmosferu i smanjiti ukupne emisije gasova sa efektom staklene bašte. Očekuje se da će biogas igrati važnu ulogu u prelasku na zelenu energiju, a AVK je ponosan što u tome učestvuje isporučivanje ventila za aplikacije kod biogasa.
Šta je biogas?
Biogas je obnovljivi izvor energije koji se proizvodi kroz proces anaerobnog varenja, što je prirodni biološki proces sličan onome što se dešava u stomaku krave. Biogas se prvenstveno sastoji od metana (CH4) i ugljen-dioksida (CO2), zajedno sa malim količinama drugih gasova kao što su azot, vodonik sulfid i vodena para. Biogas se obično proizvodi razbijanjem organskih materijala, kao što su poljoprivredni otpad, bacanje hrane, kanalizacija i životinjsko đubrivo, a u nedostatku kiseonika.
Koje su prednosti korišćenja biogasa?
Prema Svetskoj biogasnoj asocijaciji (WBA):
"U današnjem svetu, gde otvaranje novih radnih mesta, ekonomski rast, proizvodnja energije i proizvodnja hrane moraju da se ostvare u isto vreme kada se drastično smanjuju emisije klimatskih promena, mali broj tehnologija ima mogućnost da da tako ogroman doprinos svim tim oblastima širom sveta."
WBA tvrdi da biogas ima potencijal da smanji globalne emisije klime za 10 odsto i stvori milione radnih mesta. I ekološke i socioekonomske prednosti biogasa su očigledne:
- Obnovljiva i održiva: potiče od organskih otpadnih materijala koji se kontinuirano generišu
- Smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte: Kada se organski otpad raspadne na deponijama ili ostane netretiran, on oslobađa metan, snažan gas staklene bašte koji doprinosi klimatskim promenama - hvatanje i korišćenje biogasa to može sprečiti
- Upravljanje otpadom: Pretvaranje organskog otpada u biogas smanjuje zapreminu otpada
- Decentralizovana proizvodnja energije: posebno korisna u ruralnim oblastima ili regionima sa ograničenim pristupom tradicionalnim izvorima energije
- Digestija bogato hranljivih materija: Nusproizvod anaerobnog procesa digestije, nazvan varenje, može se koristiti za poboljšanje kvaliteta zemljišta i poljoprivredne produktivnosti.
- Otvaranje novih radnih mesta: Proizvodnja i iskorišćenost biogasa stvaraju mogućnosti za zapošljavanje u okviru upravljanja otpadom, građevinarstva, poljoprivrede i proizvodnje energije.
AVK ventili i dodatna oprema za sve faze u procesu
1. Priprema
Prva faza je rukovanje i priprema različitih vrsta organskih materija za postrojenje biogasa. Primeri ulaznih materijala su tečno đubrivo, poljoprivredni materijal, organski kućni otpad i otpad iz prehrambene industrije. Vrsta organske materije utiče na proces proizvodnje biogasa jer će se proces fermentacije u skladu sa tim razlikovati. Zato je uobičajena praksa da imate nekoliko rezervoara za pripremu, kako biste obezbedili homogeni sastav biomase za stabilnu i ujednačenu proizvodnju gasa.
Za ovu aplikaciju AVK nudi naše standardne ventile i dodatnu opremu:
2. Proizvodnja
Pripremljena biomasa se prenosi u rezervoar reaktora, gde se biogas proizvodi kao rezultat anaerobnog procesa digestije. U ovoj fazi proizvedeni gas se uglavnom sastoji od metana (CH4) i ugljen-dioksida (CO2), ali sadrži i male količine vode (H2O) i vodonik sulfida (H2S). Vodonik sulfid je agresivan gas kada se javlja u visokim koncentracijama.
Za ove aplikacije AVK nudi sledeće ventile:
- Netretirani gas: Leptir ventile
- Tečnosti: Zasune
- Mulj: Nožaste zasune
3. Distribucija
Nakon anaerobnog varenja, vodonik sulfid se uklanja iz proizvedenog gasa. Gas se zatim može koristiti na licu mesta gde se pretvara u struju ili grejanje. Druga mogućnost je da gas prođe dalje procese čišćenja kako bi bio nadograđen na nivo kvaliteta pogodan za distribuciju mreži prirodnog gasa.
Za ovu aplikaciju AVK nudi sve naše standardne ventile i dodatnu opremu za distribuciju gasa:
- Zasune
- PE kuglaste slavine
- Reparaturne spojnice